wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Jak sprawdzić stan akumulatora?

Jak sprawdzić stan akumulatora?


Sprawdzenie akumulatora samochodowego przez okresem jesienno-zimowym pozwala na znaczne wydłużenie jego żywotności i uniknięcie kłopotliwych sytuacji w których akumulator nie jest w stanie zapalić samochodu.Testowanie napięcia akumulatora samochodowego
Ważne jest, aby testować akumulator i układ elektryczny regularnie, a nie tylko wtedy gdy zaczynają wykazywać oznaki słabości. Regularne testowanie dwa razy w roku (samodzielnie lub przez wykwalifikowanego mechanika) pomoże zmniejszyć ryzyko awarii akumulatora.


 

 

Ile woltów powinien mieć w pełni naładowany akumulator?
W pełni naładowany akumulator samochodowy powinien mieć napięcie nie mniejsze niż 12,7V. Gdy silnik pracuje, ten pomiar powinien wynosić od 14,1 do 14,7V. W takiej sytuacji możemy mieć pewność że układ ładowania działa prawidłowo.

Czy warto sprawdzać gęstość kwasu?
Tak jeśli akumulator umożliwia dostęp do celi z kwasem (niemożliwe w akumulatorach AGM i GEL z zaworami VRLA). Kondycję akumulatora sprawdzisz przy pomocy areometru, mierząc gęstość elektrolitu. Optymalna wartość to 1,28 g/cm3 – jeśli spadnie poniżej tej wartości należy niezwłocznie naładować akumulator prostownikiem który pozwala na osiągnięcie odpowiedniego poziomu gęstości kwasu.
Jeśli gęstość kwasu spadnie poniżej 1,1 g/m3, zazwyczaj oznacza to że akumulator nadaje się już tylko do wymiany.


 

 

Dlaczego gęstość kwasu jest tak ważna?
Kwas przewodzi prąd pomiędzy płytami akumulatora. W czasie eksploatacji zawarta w nim woda powoli odparowuje (zwłaszcza w akumulatorach obsługowych; modele bezobsługowe wyposażone są w mechanizmy zapobiegające temu procesowi). Kiedy poziom elektrolitu za bardzo się obniża, płyty ulegają odsłonięciu, a następnie stopniowemu zniszczeniu.

Uzupełniając wodę zachowaj wszelkie środki bezpieczeństwa i unikaj zmieszania roztworu z innymi substancjami. Mogą one znacznie wpłynąć na osłabienie akumulatora i skrócenie jego żywotności. Podczas dolewania wody demineralizowanej nie przekraczaj znaku MAX na obudowie. Jeśli go nie ma, nalej do ok. 1 cm ponad płytki w akumulatorze.

Jak dbać o akumulator?
Regularne doładowywanie akumulatora jest niezbędnym krokiem w właściwej konserwacji pojazdu. Używając odpowiedniego prostownika możemy uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji i zagwarantować sobie długą i bezproblemową eksploatację akumulatora.

Akumulatory24.pl szczególnie poleca ładowarki CTEK - szybkie, proste i skutecznie ładowanie wszystkich akumulatorów kwasowo-ołowiowych AGM i GEL w tym dla technologii START-STOP.


 

 

Twój akumulator nadaje się już tylko do wymiany? Zapraszamy do sprawdzenia naszej szerokiej oferty akumulatorów samochodowych.

 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl